Pedodonti nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği); bebeklerin, çocukların ve gençlerin, süt ve daimi dişleri ile birlikte çiğneme sisteminin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Çocukların ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanması 6 aylık aralıklarla yapılan düzenli diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Pedodontinin amacı ortaya çıkmış problemi tedavi etmek ve problemin kaynağını bularak bir daha oluşmamasını sağlamaktır. Yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği alışkanlıklarının kazandırılması ve flor ve fissür örtücü uygulaması gibi koruyucu tedaviler pedodontinin koruyucu diş hekimliği kapsamına girer.

Pedodontist kimdir?

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı); 5 yıl süren diş hekimliği eğitimi tamamlandıktan sonra bebekler, çocuklar ve genç yetişkinlerin ve tüm engelli ve özel ihtiyaçları olan bireylerin, ağız ve diş sağlığı problemlerinin oluşma nedenleri, tedavisi ve önlenmesi, çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişimi konusunda eğitim almış uzman doktorlardır.

Teşhis

Çocukların ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanması, 6 aylık aralıklarla yapılan düzenli diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuğun beslenme alışkanlıkları, geçirdiği hastalıklar, fırçalama sıklılığı değerlendirilir. Yapılan ağız içi muayene ile de çocuğun çürük riski belirlenerek uygun tedavi planlaması yapılır.

Koruyucu Diş Hekimliği

Çocukların ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanmasında koruyucu tedaviler önemli bir yer tutar. Flor uygulamaları, pit ve fissür örtücüler koruyucu tedaviyi oluştururlar. Flor Uygulamaları günümüzde, diş hekimi tarafından uygulanan lokal uygulamalardır. Her yaş grubunda çocuğa uygulanabilir.

Fissür örtücü (diş aşısı): Çocuk ve ergenlerde, toplam diş çürüğünün yaklaşık %60’ı dişin çiğneme yüzeyinde başlar. Fissür örtücüler süt ve daimi dişlere uygulanabilirler. Özellikle ilk daimi azı dişlerinin sürdüğü 6 yaş döneminde fissür örtücü uygulamaları önemlidir.

Restoratif Diş Hekimliği

Süt Dişi Dolgusu, daimi diş dolgusu

Süt ve daimi dişlerde çürük başladığı zaman hemen tedavi edilmelidir. Süt ve daimi dişlerde kullanılan dolgular civa içermeyen beyaz renkli dolgulardır. Çocukların tedavi sırasında uyumunu arttırdığı için son yıllarda popüler olarak kullanılan renkli dolgular da vardır. Beyaz dolgularla arasında fark yoktur. Daimi dişlere uygulanmazlar.

Restoratif Diş Hekimliği

Süt dişi Kanal tedavisi, daimi diş kanal tedavisi

Zamanında tedavi edilmeyen çürükler ilerleyerek dişin sinirine ulaşır ve kanal tedavisi yapılması gerekir. Süt dişlerini de daimi dişler gibi kanal tedavisi yapılır ve böylelikle, çocuğunuz kendi dişini kullanarak büyümeye devam eder. Daimi dişlerin kanal tedavisi daha karmaşık bir işlemdir ve tedavinin ilerlemesinde çocuğunuzun yaşı çok önemlidir. Gelişimi devam eden dişlerde kanal tedavisinden önce apeksifikasyon adı verilen ve kök oluşumunun devamını sağlayan bir tedavi uygulanması gerekebilir.

Genel Anestezi / Sedasyon Altında Diş Tedavisi

Aşırı korkulu, iletişim kurulamayan, yaşı çok küçük veya özel ihtiyaçları bulunan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Hastane şartlarında gerçekleştirildiğinde genel anestezi altında diş tedavisinin komplikasyon riski oldukça düşüktür. Bununla birlikte, çocuğu tedavi etmekte bütün yöntemler başarısız olduğunda son çare olarak uygulanır. Dikkat edilmesi gereken noktalar; diş hekiminin bu konudaki deneyimi ve işlemin tam donanımlı hastane koşullarında yapılmasıdır.

Travmalar

Çocuklar yürümeye başladıkları andan itibaren diş travması riski de başlar. Süt dişi travmaları ve daimi diş travmalarında yaklaşım farklılar gösterir.  Süt dişlerinde önemsiz görülen travmalar daimi dişlerin gelişimini olumsuz etkileyebilir hatta dişlerin bozuk oluşmasına neden olabilir. Daimi dişlerde meydana gelen travmalara zamanında müdahale edilmezse diş kaybına yol açabilir. Travmalar acil durumlardır ve zaman kaybetmeden bir pedodontiste muayene olunması gereklidir.

Koruyucu ortodontik tedavi/Yer tutucular

İleri derecede enfeksiyon durumlarında, dişlerin çekilmesi gerekebilir. Süt dişlerinin en önemli görevlerinden biri alttan gelecek daimi dişlerin yerleri korumak ve onları doğru pozisyonda tutmaktır. Erken süt dişi kayıplarında yer tutucu uygulaması çok önemlidir. Sabit ve hareketli olarak iki tip yer tutucu vardır.

ANTALYA ÇOCUK DİŞİ KLİNİĞİ 'NİN TÜM HAKLARI SAKLIDIR. (WEB TASARIM PROJİTAL BİLİŞİM )